קניתם דירה על הנייר? 3 שינויים תכנוניים קטנים שייגרמו ל-וואו גדול


מזל טוב! קניתם! דירת חלומותיכם כבר משורטטת יפה על הנייר בתוך קלסר מרשים שהוגש לכם במעמד הרכישה והחתימה, הבניין בבנייה ועוד מעט... ומגיעים לקומה שלכם! יש לכם בדיוק x זמן להודיע לקבלן ולאנשיו על השינויים שאתם מעוניינים לעשות בדירת חלומותיכם, כדי שאכן תהייה כזו.


יש לכם אי אלו רעיונות מה הייתם רוצים לשנות, אבל התקציב שלכם לשדרוגים מוגבל - והייתם רוצים למצות את המקסימום האפשרי מהדירה, תוך כדי תכנון ועיצוב עם חשיבה קדימה - ובלי להתחרט אחר כך, כשכבר יהיה יקר מדי או בלתי אפשרי לשנות. מלחיץ! אבל בלי לחץ...


כיוון שמה לעשות, רוב דירות הקבלן בנויות בשטנץ דומה - הניסיון שלי בתכנון וההתאמה שלהן לדיירים הייחודיים עמם עבדתי עזר לי לאסוף עבורכם 3 שינויים עיקריים, שעשויים לתת את האפקט המקסימלי על חלל הדירה + להפוך אותה להרבה פחות ״קבלנית״. נצא לדרך, ובסוף - המתכון!
שינוי #1: תעשו מקום - ביטול שירותי אורחים


ברוב דירות הקבלן יש לפחות 2 חדרי רחצה ובהם שירותים - בנוסף לשירותי האורחים. בדר״כ ישנו חדר רחצה כללי, המיועד לילדים וחדר רחצה אחד נוסף הנמצא בתוך חדר ההורים. במידה וח. הרחצה הכללי נמצא במרחק סביר מהאזור הציבורי - כמו בדירה לפניכם - ואתם לא רואים בעיה שהאורחים שלכם יישתמשו בו כשהם מגיעים, כדאי לשקול לבטל את שירותי האורחים.


מה תרוויחו? מלבד הזיכוי המאד צנוע שתקבלו מהקבלן על הסניטרים, נק׳ החשמל והקרמיקה שהיו אמורים להיות מותקנים בו - בדר״כ הרווח מביטול שירותי האורחים הוא בחלל הדירה. לרוב שירותי האורחים בדירות קבלן ״מודבקים״ סמוך לכניסה לבית ולאזורים הציבוריים, ולכן ביטולם עשוי לאפשר להגדיל את המטבח על חשבונם (כמו בתכנית למטה), הסלון או אפילו לייצור כניסה פחות מסדרונית לדירה.

בתכנית השינויים שרואים למטה - אפשר לראות בקלות איך המטבח ״הרוויח״ מהביטול: קיר הגבוהים הועבר לקיר הקצר ובעלי הבית קיבלו שיש מרווח ומקום לשולחן/אי במטבח עצמו. ביטול שירותי האורחים גם תרם לריווח המסדרון, הארוך ממילא, וקיצורו המשמעותי. נעים יותר, אין ספק - וחדר הרחצה הכללי קרוב ונגיש גם לאורחים.שינוי 2#: חדר ארונות זה לא חובה


בדירות קבלן רבות ״מפנקים״ אתכם בחדר ארונות. בדרך כלל הוא לא גדול, מעט תקוע ובא על חשבון חדר הרחצה של ההורים, שהופך לריבוע/מלבן צנוע בעל שטח מינימלי ודחוק.


לכן אם בראש שלכם חדר רחצה פרטי, גדול ומפנק - פלוס ארון בגדים גדול ונגיש לא פחות: שקלו לבטל את חדר הארונות ולחפש פתרון יצירתי יותר להעמדת הקירות והריהוט בחלל חדר השינה שלכם.

בתכנית שלפניכם לא היססנו לרגע: בדקה שבה הוצאנו את חדר הארונות מהתמונה, קיבלו הדיירים חדר רחצה מפנק ביותר הכולל ארון כיור רחב, מקלחון עצום עם ספסל ישיבה ומרחב נעים לנוע בו. מה עשינו עם נושא אחסון הבגדים? על חשבון החדר הסמוך, ובלי להתפשר על מידותיו, יצרנו נישה לארון בגדים בנוי ברוחב מכובד בהחלט!(לשם) שינוי 3#: תגשימו חלומות


אז יש את השינויים התכנוניים, ויש את ההשקעה בדירה אחרי שמקבלים מפתח. גם אותם צריך לתכנן ולהתכוונן אליהם מראש - כבר בשלב בו עושים את השינויים והשדרוגים! זה בדיוק הזמן לתעל את התקציב ולוודא שהתכנון שלכם אכן מתאים לטובת נגרות, חומרים, תאורה, ריהוט ופינוקים שייהפכו את הדירה החדשה לדירת חלומות אמיתית - את אותם הקירות, הרצפות והחללים: לבית שלכם.


אז צרו חזון: חולמים על מטבח כפרי בדירה מודרנית? לכו על זה. עם תכנון ובחירת חומרים נכונה, זה אפשרי! לבכם חושק לשבת ליד קמין ביום חורף קר? גם לזה יש פתרון, ועם קצת חשיבה ויצירתיות - אפשר אפילו לנצל חלונות נמוכים כדי לייצור ספסל ישיבה מפנק עם אחסון, ממש כמו בתמונות בקטלוגים. רוצים מזנון שלא נגמר? מרשים לאורך כל הקיר? הכל (כמעט) אפשרי... גם בדירת קבלן שהוגשה לכם באותו השטנץ כמו לכל השכנים!


אפשרי - בעיקר אם ניצלתם את תקציב השדרוגים שלכם בצורה חכמה - ועשיתם שינויים ושדרוגים מעטים שנבחרו ותוכננו בפינצטה... ל-וואו מקסימלי.

המתכון המסודר: מהנייר לבית החלומות שלכם

1. בניית תקציב לכלל הפרוייקט: כן, עוד לפני שמשרטטים אפילו קו אחד, חשוב מאד לבנות תקציב הגיוני לכם שכולל השקעה בתחומים הבאים: שדרוגים מבניים ונקודתיים, מיזוג, שדרוג חומרים ומטבח וסניטרים - כל אלו מול הקבלן. תחום נוסף הוא תקציב לנגרות. ותחום אחרון נוגע לריהוט, תאורה ואקססוריז. אם יש לכם עוגה ובה יש מספיק תקציב לכל 3 התחומים הללו - אתם מסודרים וצאו לדרך.


2. טיפול כולל בחלל הדירה: מדובר על ביצוע שינויים מבניים בדירה, כאשר 2 השינויים הגדולים שהומלצו כאן נוגעים לשירותי אורחים (ויש להם אפקט על כל החלל הציבורי: סלון ומטבח) ולתכנון חדר ההורים שבתוכו נמצא חדר הארונות וחדר הרחצה. כמובן שבכל דירה ספציפית יש מקום לשינויים נוספים כמו הזזה/ביטול של קירות, יצירת נישות, שינוי מיקומי דלתות, הנמכות מיזוג והטיפול בהן, תוספות גבס וכו׳.


3. העמדת ריהוט: נכון, אתם לא נכנסים לדירה מחר ולא מחרתיים ואולי עוד אין לכם מושג מה תקחו ומה תקנו חדש, אבל בצמוד לביצוע של תכנית שינויים מבנית - חשוב מאד לבצע גם תכנית או אפילו תכניות של העמדות ריהוט שמוכיחות שהן עובדות עם תכנית הבינוי עליה החלטתם. פה נכנסת גם הנגרות הקבועה, עליה חייבים להיות סגורים כי היא מקפלת בתוכה נק׳ חשמל, תאורה ואינטסלציה שיהיה יקר לשנות אח״כ, כשהדירה תהייה בנויה: המטבח, ארונות בנויים וארונות בחדרי רחצה.


4. ביצוע התאמות של ״נקודות״: לאחר שסגורים על השינויים ה״גדולים״, יש להתאים אליהם את הנקודות - נקודות החשמל, התאורה והאינטסלציה. חשוב לבדוק שהן עובדות עם תכניות העמדת הריהוט, ולברר היטב מול הקבלן מה מבצע ומה לא (למשל, לא כל קבלן יהיה מוכן להטמיע עבורכם בקיר את הכבלים של הטלוויזיה). כמו כן, כדאי שבצמוד לאלו יהיה לכם כתב כמויות מסודר שתשוו למסמך השינויים שיימסר לכל ע״י הקבלן. את זה יכולים לעשות מתאמי השינויים של הקבלן או אדריכל/מעצב המלווה אתכם.


5. בחירת חומרים וקונספט: כיוון שבחלון הזמן של השדרוגים אתם נדרשים גם לבחור חומרים לדירה ולהחליט החלטות שמשפיעות עליה - כדאי לגבש קונספט עיצובי שכולל את החומרים והסגנון של הבית. הדמיות פשוטות עוזרות מאד להבין לאן הולכים ומה רוצים, ככה שכשניגשים לחנויות - לא מאבדים את הצפון. גם את השלב הזה, שלכאורה נראה רחוק מאד - צריך לעשות עכשיו, אל דאגה - את ההחלטה הספיציפית לגבי הבד של הספה תוכלו לעשות אחר כך, אבל הקרמיקה המיוחדת שבחרתם לחדר הרחצה - צריכה להיבחר ולקבל תכנון ופריסה כבר כעת!


מקווה שעשינו קצת סדר.

בהצלחה!


______________________________________________________________________________


רוצים עזרה וייעוץ בעיצוב הדירה או הבית שלכם?

ספרו לי על זה - ואחזור אליכם בהקדם.

או פשוט התקשרו 0524-716-709

טניה אברמזון, אדריכלית ומעצבת פנים

_______________________________________________________

התכניות בפוסט לקוחות מפרוייקט דירת קבלן אמיתית בעבודה. כנ״ל ההדמיות שלי.

הצטרפו לקבלת טיפים מעולים נוספים

בנושא עיצוב, הלבשה ושיפוץ הבית