לפני שיפוץ? 5 טיפים לבחירת קבלן שלא ייבאס לכם את השיפוץ


הגעתם לרגע המיוחל. קניתם בית או דירה, מזל טוב. תכננתם לבד או עם מעצב/ת / אדריכל/ית מה השינויים והשדרוגים שאתם רוצים להכניס בבית החלומות המיועד. הכל מדוד, מכומת, ידוע. חסכתם סכומים, לקחתם הלוואות, שברתם קרן. עכשיו נותר לכם לבחור את אחת מדמויות המפתח שיהפכו את התכנון המדוקדק למציאות החלומית. רגע קריטי. רגע שחשוב לעשות בו את הבחירה הנכונה, הלא תמיד המובנת מאליה - כדי שהחיוכים של ההתחלה יישארו גם הרבה אחרי שהקירות נשברים.


קבלנים הם עם. זה משפט ששמעתי הרבה בתחילת הדרך ואני עדיין שומעת פה ושם גם עכשיו. רק שעכשיו אני יודעת בדיוק מה הכוונה. קבלנים הם אכן עם, שצריך לדעת לעבוד איתו, לתאם ציפיות, לתקשר מולו נכון. אבל כמו בתוך עם - הוא מתפלג ללא מעט פלגים. ואתם צריכים לדעת לעבוד עם זה (ויש פלג מצוין של קבלנים א׳-א׳ בארץ) שלא ייבאס אתכם ואת כל השיפוץ הנכסף שלכם. אז הנה 5 טיפים לבחירת קבלן אשר ייחסכו לכם ים של כאב ראש ויותר מזה - ים של כסף.#1 ״הכל כלול״? רק במלון

בין אם תכננתם לבד ובין אם תכננתם עם איש מקצוע - חשוב, חשוב, חשוב שהתכנון יהיה מכומת בכתב כמויות ומחולק בצורה מסודרת ומקצועית ע״פ שלבי העבודה. חשוב עוד יותר, שהמסמך היקר הזה, לא יוותר זרוק בצד ותחתמו (כן, חותמים. אבל באמת עם דף ונייר ועל כך בהמשך) עם קבלן בלחיצת יד ובאמירה חברמנית שלו בסגנון ש״אל תדאגו, יהיה בסדר״. תוכלו למצוא דוגמאות ואפילו חברות מקצועיות שייכתבו אותו עבורכם.


אם מגיע קבלן שלא מילא את כתב הכמויות, מסרב למלא אותו וטוען שהוא נותן לכם ״מחיר כולל״ / ״מחיר מתנה/מבצע״ / ״הכל כלול״ ושאר אמירות בית מלון סטייל... תגידו לו יפה-יפה תודה ושלום. קבלן כזה יגיד שהוא ״יודע מה העבודה״, לא צריך לתמחר כל דבר כי הוא ״לא מתקטנן על כל נקודה״ וכיוב׳. תברחו ממנו. הוא בהחלט יידע יפה-יפה לתת לכם כל שבוע מסמך מסודר משלו (פתאום הוא למד לכתוב ולחשב?) עם כל התוספות מתומחרות במחירים שלא קשורים לכלום. למה? כי שום דבר לא מכומת, לא מוסכם מראש ולא ידוע עם קבלן שכזה. תזכרו: ״הכל כלול״ יש רק במלון ובחודשים הקרובים הבית שלכם ממש לא ייראה כמו אחד.


מה כן מקובל ונורמלי? גם אם אתם מרגישים מאיזשהי סיבה שיש פה בחירה קשה בין קבלן מפנק, לארג׳, שלא מתקטנן אתכם על כל סעיף ורק רוצה להתחיל לעבוד - ולעומתו קבלו שעשה יפה שיעורי בית ומילא כל שורה בכתב הכמויות (ו״התקטנן״) כך שתוכלו, בעת הצורך, לדעת בדיוק כמה יעלה לכם כל שינוי וכל תוספת.... אין בחירה. לכו על המסודר. זה שלא יפתיע אתכם. זה שתדעו בדיוק איך הוא יתמחר לכם את השיפוץ וכל שינויים בו. ואלו יבואו מהבית או מכם, סמכו עלי.#2 ״בטח שנסיים בזמן... אפילו לפני״


רוב האנשים שנכנסים לשיפוץ בדר״כ לא גמישים יותר מדי לגבי התאריך שבו הם רוצים להכנס לבית המשופץ. הם בדר״כ צריכים לפנות בית או דירה מושכרים או את אלו שמכרו לטובת הבית החדש. במידה ולא יעשו זאת בזמן, יש לכך משמעויות כספיות, שלא נדבר על הסטרס ועוגמת הנפש שיגרום עיכוב (ילדים שצריכים להתחיל מסגרת ליד הבית החדש, למשל).


מכאן שאין מקום לוויכוח או לגמישות מול הקבלן מסביב לזמני התחלה וסיום של פרויקט שיפוץ. התאריכים צריכים להיות מעוגנים בחוזה, שתכף נגיע אליו, כולל מחיר הקנס שהקבלן משלם לכם (כן, לכם!) על כל יום איחור. זה נותן לו מוטיבציה חזקה לא לאחר בהגשת הבית, ולכם - בטחונות כלכליים למקרה שייאחר.
#3 רשום ומבוטח


חבר המליץ לכם על קבלן מדהים? בן משפחה משכנע אתכם לקחת ״רק אותו״ כי הוא כל כך מרוצה מהעבודה והמחיר? יופי. אבל קודם עשו צ׳ק על הסעיפים הקודמים ועל הסעיף הזה: בדקו שמדובר בקבלן רשום ומבוטח. אל תעגלו פינות, כמו שאתם לא רוצים שהקבלן לא ייעגל פינות בבית שלכם.


איך בודקים? פשוט מאד. מבקשים מהקבלן את כל הפרטים ומכניסים פה, בפנקס הקבלנים. כך תדעו אם הוא קבלן רשום ומותר לו לבצע עבודה ע״פ חוק. דבר נוסף שכדאי מאד לבדוק זה את פוליסת הביטוח של הקבלן. בקשו צילום שלה. מה צריכה לכלול הפוליסה? יש לכם פירוט ברור ומתומצת באתר שיפוצים פלוס.
#4 שקט, חותמים פה


הרבה אנשים מתביישים, כן - מתביישים! לבקש מהקבלן הנחמד, הלארג׳, זה שהמליץ לו עליו החבר שהוא שיפץ לו בבית וגם עשה לו מחיר... חלילה לקחת לידו עט ולחתום על משהו! לחתום? לא... אני סומך עליו בעיניים עצומות. הוא חבר של חבר. הם אפילו יוצאים לבירה. וחבל.


לפעמים קבלן יכול להיות ממש אחלה בפרויקט אחד, אבל מה לעשות - הוא בנאדם ודווקא בפרויקט שלך יכול לעבור עליו משהו אישי / הפועלים השתנו ולא לטובה / יש לו עומס פרויקטים וכיוב׳. והוא לא יהיה אחלה. והפרויקט לא יהיה אחלה.


אבל אם יש חוזה חתום, הכולל כנספח תכניות וכתב כמויות, הכולל זמני התחלה וסיום, הכולל קנסות על איחור וכולל אזכור של הפוליסה הביטוחית - אתם מכוסים. ומי שלא רוצה לחתום על החוזה? כדאי מאד שזה יעורר את החשד שלכם כבר ברגע הזה וחלילה שתתחילו לעבוד איתו.


איפה אפשר להוריד חוזה קבלני סטנדרטי? חפשו בגוגל והתאימו את החוזה בעצמכם או בעזרת מישהו שמבין בעניינים משפטיים קצת או הרבה - לפרויקט שלכם. ושוב, יכול להיות שלקבלן יהיו הסתייגויות מהחוזה, ותעבדו עליו יחד, אבל להתחיל שיפוץ בלי לחתום על חוזה קבלן זה פשוט no-no גדול.#5 מנופים

לא מדובר על המנוף שאולי תצטרכו להזמין כדי להכניס את הספה החדשה הביתה. מדובר על מנופים כספיים. בדקתם את הקבלן, הכל מתומחר בצורה מדוקדקת והגיונית, חתמתם חוזה מסודר.


חשוב שבכל זאת תשאירו לעצמכם מנופים - כלומר שחלוקת התשלום לקבלן, הפעימות, יהיו מחולקות באופן שמלווה את שלבי העבודה השונים בצורה הגיונית (קבלנים באמת מבזבזים הרבה על חומרים וצריכים לשלם משכורות לעובדים) וניתנות רק לאחר שאתם/מפקח/ת מטעמכם שבעי רצון (בהתאם לתכניות וכתב הכמויות, זה לא המקום לגחמות לא הגיוניות) מהנעשה בשטח. כדאי גם שתמיד יישארו תשלום/ים שיינתנו רק לאחר סיום העבודה. כמובן, גם החלק הזה צריך להיות מעוגן בחוזה מול הקבלן - כדי שיהיה פייר והוגן גם כלפיכם - וגם כלפיו.
בהצלחה!

שיהיה שיפוץ נעים :)

טניה

______________________________________________________________________________

הפוסט תרם לך? אשמח שתאהב/י ותשתף/י אחרים גם בפייסבוק :)

מעוניין/ת בעזרה וייעוץ בעיצוב הדירה או הבית הפרטי שלך?

כתבו לי - ואחזור אליכם בהקדם.

או פשוט התקשרו 0524-716-709

טניה אברמזון, אדריכלית ומעצבת פנים

_______________________________________________________

התמונות בפוסט לקוחות מפרוייקטים שלי ומ-pinterest

הצטרפו לקבלת טיפים מעולים נוספים

בנושא עיצוב, הלבשה ושיפוץ הבית